flag Судова влада України

Люстрація суддів: Кабмін визначив, як це буде

03 березня 2014, 16:22

 Кабмин поддержал законопроект о люстрации судей

Правовые известия  03.03.2014  
 На заседании Кабинета министров Украины 1 марта был поддержан законопроект «О восстановлении доверия к судебной системе Украины», поданный Минюстом.
  Данный законопроект предусматривает проведение проверок и освобождения от должностей лиц, которые выносили решения, направленные на ограничение конституционных прав и свобод граждан, и снижение уровня коррупции в системе судов общей юрисдикции.
 Документ определяет правовые и организационные основы проведения аттестации и люстрационной проверки судей судов общей юрисдикции.
Сама проверка судей предусматривать анализ:
1) решений, принятых им единолично или в составе коллегии судей по делам, связанным с массовыми акциями протеста в Украине после 21 ноября 2013 г.;
2) решений, принятых им единолично или в составе коллегии судей относительно избирательных дел в связи с проведением выборов в Верховную Раду Украины VII созыва;
3) решений, принятых им единолично или в составе коллегии судей в отношении лиц, которые признаны политическими заключенными;
4) решений, принятых им единолично или в составе коллегии судей, существенно ограничивают конституционные права и свободы граждан;
5) решений Европейского суда по правам человека, которым установлено нарушение Украиной Конвенции о защите прав человека и основных свобод при принятии решений национальными судами;
6) наличия дисциплинарных производств в отношении него и характера примененных дисциплинарных взысканий;
7) достоверности и полноты сведений, содержащихся в декларациях о доходах и расходах судей и членов их семей.
Проектом установлено, что судьи, которые не пройдут аттестацию и люстрационное проверку, будут отстранены от правосудия с последующим увольнением с должности судьи в связи с нарушением присяги.
Кроме того, с принятием закона все председатели судов, которые были избраны на должности с момента вступления в силу в 2010 году Закона «О судоустройстве и статусе судей», немедленно будут уволены с административных должностей.
Также Предлагается значительно расширить судейское самоуправление. С принятием закона председателей судов выбирать путем тайного голосования самих судей, как это сейчас происходит в Верховном Суде Украины.
По словам министра, будет действовать и новый механизм избрания делегатов на съезд судей - от каждого суда будет свой делегат, который не будет занимать административных должностей.
Источник: Минюст.
Отметим, П.Петренко ознакомил судей с положениями законопроекта в пятницу - на заседании Совета судей Украины. Министр юстиции отметил, что переаттестация займет около года и будет основана на общих правилах допуска к профессии судьи. Г-н Петренко утверждает, что закон не будет носить карательный характер.
Люстрація суддів: Кабмін визначив, як це буде
 03.03.2014
На засіданні Кабінету Міністрів України, яке відбулося 1 березня, був підтриманий законопроект «Про відновлення довіри до судової системи України», поданий Міністерством юстиції України.
Про це виданню «Закон і Бізнес» повідомили у Мін’юсті.
Зазначений законопроект визначить правові та організаційні засади проведення атестації та люстраційної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.
«Станом на сьогодні довіра громадян до судової системи фактично знищена. Саме тому найперше, що ми маємо зробити, це збудувати систему судочинства, що функціонуватиме на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і гарантуватиме право кожної особи на справедливий суд», - наголосив Міністр юстиції.
Даний законопроект передбачає проведення перевірок
та звільнення з посад осіб, які виносили рішення, спрямовані на обмеження конституційних прав і свобод громадян, та зниження рівня корупції в системі судів загальної юрисдикції.
Документ визначає правові та організаційні засади проведення атестації та люстраційної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.
Сама перевірка суддів передбачатиме аналіз:
1) рішень, прийнятих ним одноособово або у складі колегії суддів щодо справ, пов’язаних з масовими акціями протесту в Україні після 21 листопада 2013 року;
2) рішень, прийнятих ним одноособово або у складі колегії суддів щодо виборчих справ у зв’язку із проведенням виборів до Верховної Ради України VII скликання;
3) рішень, прийнятих ним одноособово або у складі колегії суддів щодо осіб, які визнані політичними в’язнями;
4) рішень, прийнятих ним одноособово або у складі
колегії суддів, що суттєво обмежують конституційні права і свободи громадян;
5) рішень Європейського суду з прав людини, яким встановлено порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод при прийнятті рішень національними судами;
6) наявності дисциплінарних проваджень щодо нього та характеру застосованих дисциплінарних стягнень;
7) достовірності та повноти відомостей, що містяться у деклараціях про доходи та витрати суддів та членів їх сімей.
Проектом встановлено, що судді, які не пройдуть атестацію та люстраційну перевірку, будуть відсторонені від здійснення правосуддя із подальшим звільненням з посади судді у зв’язку з порушенням присяги.
Окрім того, з прийняттям закону всі голови судів, які були обрані на посади з моменту набрання чинності в 2010 році закону «Про судоустрій і статус суддів», негайно будуть звільнені з адміністративних посад.
Пропонується значно розширити суддівське самоврядування.
«З прийняттям закону голів судів обиратимуть шляхом таємного голосування самих суддів, як це нині відбувається у Верховному Суді України», - зазначив Павло Петренко.

За словами Міністра юстиції, діятиме і новий механізм обрання делегатів на з’їзд суддів – від кожного суду буде свій делегат, який не займатиме адміністративних посад.Закон і Бізнес