05.12.2013
Сьогодні у Страсбурзі розпочалося 22 пленарне засідання Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ), де Україна звітує про судові реформи.
Україну на заході представляють Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, який є членом CEPEJ, та начальник відділу міжнародного співробітництва Комісії – національний кореспондент CEPEJ Поліна Казакевич, повідомили «ЗіБ» в прес-службі ВККС.
У своїй доповіді «Законодавчі зміни у системі судоустрою України» І. Самсін зазначив, що нині набрали чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс та Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». На черзі законопроект про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів. Документ зареєстровано у Верховній Раді.
«Його основна мета полягає у вдосконаленні положень Конституції України та посиленні гарантій незалежності суддів. Це дасть змогу змінити існуючу
процедуру призначення та звільнення суддів, зменшити роль політичних органів у цьому процесі та передати повноваження щодо вирішення питань, пов’язаних із діяльністю суддів, до відання органів, більшість яких становитимуть судді», - пояснив І. Самсін.
У своєму виступі Голова Комісії зосередив увагу на зауваженнях Венеціанської комісії в частині встановлення п’ятирічного випробувального терміну для судді. Отже, скасування випробувального терміну вітається та узгоджується з рекомендаціями Венеціанської комісії, зазначив І. Самсін. Неможливість затримання чи арешту судді до винесення обвинувального вироку без згоди Вищої ради юстиції, наданої за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, також, на переконання І. Самсіна, суттєвий крок вперед на шляху до незалежності судді.
Враховано у законопроекті і зауваження Венеціанської комісії щодо поняття «порушення присяги» та збільшення пенсійного віку судді з 65 до 70 років. Одним із пріоритетних питань сучасного вітчизняного суддівства є визначення критеріїв, яким має відповідати особа, яка претендує на призначення суддею.
«Добір кандидатів на посаду судді здійснюється на конкурсній основі і це слід розглядати як впровадження відповідних міжнародних та європейських стандартів судової системи», - резюмував І. Самсін.