11 листопада 2013,
Законопроект (реєстр. №3070), згідно з пояснювальною запискою, спрямований на захист права власності наймодавців, зокрема, пропонується встановити, що дії наймача з поліпшення предмету договору найму не тягнуть за собою права співвласності на таку річ.
Проектом передбачається викласти частину четверту статті 778 Цивільного кодексу у редакції, яка передбачає, що наймач не стає співвласником нової речі, створеної в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця.
Під час обговорення члени Комітету зауважили, що згідно з чинною редакцією частини четвертої статті 778 Цивільного кодексу, якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником відповідно до вартості витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом. За умови прийняття запропонованих у проекті змін наймач не буде за співвласником створеної в результаті поліпшення речі.
Не заперечуючи проти ідеї законопроекту, народні депутати звернули увагу на те, що запропонована у ньому редакція визначає лише те, що наймач не стає співвласником нової речі, проте він не закріплює за наймодавцем права власності на нову річ, створеної в результаті поліпшення.
Також наголошувалося на тому, що чинна редакція статті 778 Цивільного кодексу зазначає, що частка у праві власності відповідає вартості витрат на поліпшення, якщо інше не передбачено законом або договором.
На думку членів Комітету, категорична заборона на рівні закону визнання співвласником наймача, навіть за умови, що проти цього не заперечує наймодавець, є сумнівною і не повною мірою узгоджується із статтями 6 та 627 Цивільного кодексу, відповідно до яких сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Члени Комітету пропонують визначати, що власником нової речі, яка створена з речі, переданої у найм, у результаті її поліпшення чи іншої переробки, зробленої за згодою наймодавця, стає наймодавець, якщо інше не передбачено законом або договором. Також, на думку членів Комітету, необхідно додатково визначати умови відшкодування вартості поліпшення. Источник: сайт ВР