Г.Сухоцька та І.Самсін обговорили питання розмежування повноважень ВККС і ВРЮ.
Конституційна реформа вдосконалить діяльність ВККС. Але дрібні огріхи в її роботі може усунути лише внесення змін до спецзакону
МАРИНА БОЙКО
Повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради юстиції повинні бути чітко розмежовані. За деякі проступки володарів мантій потрібно публічно попереджати. Такі поради ВККС дали судді та експерти.
Пряма мова
ЯРОСЛАВ РОМАНЮК, Голова Верховного Суду України:
— Зважаючи на те що статус суддів незалежно від юрисдикції та інстанційності єдиний, то й підходи до дисциплінарної відповідальності всіх суддів повинні бути однаковими. Разом з тим той факт, що є непоодинокі випадки, коли ВРЮ скасовує рішення ВККС щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, приводить до думки: не завжди ці підходи однакові.
РУСЛАН КИРИЛЮК, голова Державної судової адміністрації України:
— Сьогодні голів судів турбує питання: вони не знають
тих, хто приходить до них на роботу. Часто це бувають юристи з іншого регіону. На часі питання, як знайти золоту середину між об’єктивністю добору і врахуванням думки керівників та колективів судів, в яких мають працювати кандидати. Одним із варіантів може бути використання часу навчання в Національній школі суддів таким чином, аби претендент на посаду судді стажувався в тому суді, до якого планує потрапити в майбутньому. Звичайно, це породжує дуже багато питань, виникає необхідність унесення змін до відповідних процедур. Але над цим питанням варто подумати.
ГАННА СУХОЦЬКА, віце-президент Венеціанської комісії:
— Якщо ВККС та ВРЮ будуть незалежними органами, а їхнє функціонування — прозорим, то можна залишити два органи. Але наголошу: потрібно чітко розмежувати функції кожного з них. Якщо існування двох органів — гарантія незалежності суддів, то Венеціанська комісія не буде проти. ВККС і ВРЮ повинні працювати відповідно до європейських стандартів, але з урахуванням національних особливостей.