РСУ взялася за підвищення зарплат працівників апарату
МАЙЯ БАЙРАК
Минуле засідання Ради суддів України запам’яталося обговоренням фінансових проблем третьої гілки влади. Зокрема, найболючішим виявилося питання підвищення заробітної плати працівників апарату, а також невтішна ситуація з неналежним матеріальним забезпеченням судової системи. Місяць по тому ситуація не змінилася, тож РСУ вирішила вдатися до інших методів.
Мільярд у дефіциті
Про скрутне становище, яке склалося в судах загальної юрисдикції у зв’язку з неналежним їх фінансуванням у частині підвищення зарплат працівників апарату судів, членам РСУ повідомив голова Державної судової
адміністрації Руслан Кирилюк. За його словами, вже кілька років поспіль порушуються вимоги ч.1 ст.144 закону «Про судоустрій і статус суддів», в якій вказується, що розмір заробітної плати працівників апарату, їхнє побутове забезпечення і рівень соціального захисту визначаються законом і не можуть бути меншими, ніж у відповідних категорій державних службовців органів законодавчої та виконавчої влади. «Відповідно, державою не виконуються положення ст.130 Конституції стосовно забезпечення належного фінансування судів і діяльності суддів», — повідомив Р.Кирилюк.
«Сьогодні працівники апарату — єдині державні службовці, в яких рівень зарплати суттєво знижується порівняно з 2012 роком», — заявив голова ДСАУ.
За наявних бюджетних призначень середньомісячна заробітна плата працівника апарату суду в 2013 р. становитиме 1692 грн., що вдвічі менше, ніж минулого року — 3383 грн. Ситуація, що склалася, не замовчується, проте і не вирішується. Поки вищі органи судової системи з’ясовують це питання, працівники апарату колективно звертаються до ДСАУ, РСУ,
народних депутатів, рад суддів тощо.
Не залишається осторонь проблеми і ДСАУ, яка щомісячно зверталася до Міністерства фінансів із проханням наблизити видатки на оплату праці в межах річних бюджетних призначень. «Ми постійно наголошували на необхідності внесення змін до закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік». Станом на 1 жовтня цього року Мінфіном проведено наближення видатків із IV кварталу поточного року судам загальної юрисдикції в сумі 176 млн грн. із нарахуваннями», — пояснив Р.Кирилюк. Проте він занепокоєний тим, що бюджетні призначення останніх трьох місяців 2013 р. не покривають потреби навіть на виплату суддівської винагороди та вихідної допомоги суддям, які пішли у відставку, а працівники апарату узагалі, за його прогнозами, залишаться без зарплати. Бо дефіцит фонду виплати зарплати у 2013 р. становить 912,7 млн грн.
Проте це не єдині неприємні новини для працівників суду. Р.Кирилюк зазначив: «За неофіційною інформацією, наразі існує загроза призупинення дії ст.129 закону «Про судоустрій і статус суддів» у
частині виплат посадового окладу суддям у 2014 р. у розмірі 12 мінімальних зарплат, а також затвердження видатків на оплату праці за спеціальним фондом держбюджету».
У непростій ситуації, що склалася, ДСАУ сподівається на підтримку РСУ і попросила її звернутися до органів законодавчої та виконавчої влади із пропозицією щодо збільшення видатків на оплату праці судам загальної юрисдикції у 2013 р.
РСУ погодилася, що становище дійсно критичне, тож підтримала ДСАУ і звернулася до Голови Верховної Ради Володимира Рибака та Прем’єр-міністра Миколи Азарова із проханням особисто посприяти вирішенню питання щодо внесення змін до закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік».
Відставка без виплат
Як засвідчило останнє засідання РСУ, фінансові проблеми не лише в тих, хто працює в суді. З такими самими негараздами зіткнулися і законники у відставці, які звернулися до ради з приводу перерахунку щомісячного грошового утримання, в якому їм
відмовляють управління Пенсійного фонду.
Судді у відставці вимагають виконання ст.138 закону «Про судоустрій та статус суддів», згідно з якою вони повинні отримувати щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Раніше РСУ вже висловлювала свою позицію з цього приводу. «Ми розглядали це питання і сподівалися на рішення Конституційного Суду. Але Пенсійний фонд і його територіальні управління нехтують рішенням КС, яким розтлумачується, що вони за законом повинні проводити ці виплати», — повідомила заступник голови РСУ Раїса Ханова. Вона також вказала підставу, якою найчастіше пояснюють таку відмову, — положення ч.4 ст.138 закону «Про судоустрій і статус суддів». «Проте працівники ПФ бачать у цій частині лише пояснення для суддів КС, а на решту понять у статті не звертають уваги, — пояснила Р.Ханова і додала: — Доводи управлінь щодо відсутності нормативного документа, який би встановлював механізм здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, та, як наслідок, відсутності причин для
проведення такого перерахунку — безпідставні».
Позицію колеги підтримала член РСУ Галина Канигіна: «Невиконанням рішення КС порушуються права суддів, які багато років відпрацювали». Таким чином, члени РСУ не відступили від прийнятого раніше рішення, навіть посилили його, звернувши увагу Пенсійного фонду на обов’язковість виконання рішення КС від 3.06.2013 щодо права суддів на перерахунок довічного грошового утримання.
В обох випадках залишається сподіватися, що адресати звернень врахують висловлені застереження та побажання. Інакше — не оминути чергової хвилі невдоволення.