flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Приморський районний суд м. Одеси
Територіальну підсудність кримінальних проваджень змінено на Печерський районний суд міста Києва

Досудове врегулювання спорів — нова форма примирення

17 жовтня 2013, 16:51

Чи приживеться в Україні новий спосіб захисту прав громадян?

17.10.2013

Бути чи не бути досудовому врегулюванню спорів в Україні? Це питання обговорювали в Одеському окружному адміністративному суді, де відбулася чергова зустріч у рамках спільного канадсько-українського проекту «Освіта суддів — для економічного зростання»

У рамках візиту делегації з Канади був проведений семінар для суддів, уповноважених на проведення процедури досудового врегулювання спорів (суддів двох пілотних судів — Одеського окружного адміністративного суду та Малиновського районного суду м.Одеси), на тему «Досудове вирішення спорів: обговорення практичних питань та обмін досвідом».

 

Довідка:

МИРОВА УГОДА В СИСТЕМІ АЛЬТЕРНАТИВНИХ СПОСОБІВ ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

 

Провадження  у справі до судового розгляду як стадія цивільного судочинства, метою якої є з’ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду, надає важливого значення мировій угоді як одному зі способів вирішення цивільно-правових спорів. З огляду на це мирова угода має більш широке застосування в судовій практиці.

У цивільному процесуальному законодавстві встановлено мету попереднього судового засідання: з’ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду або забезпечення правильного та швидкого вирішення справи (ч. 1 ст. 130 ЦПК України).  Для врегулювання спору до судового розгляду суд з’ясовує,  чи не бажають сторони укласти мирову угоду або передати справу на розгляд третейського суду (ч. ч. 2, 3 ст. 130 ЦПК України). 

Поняття мирової угоди як способу врегулювання спору на основі взаємних поступок уперше закріплено в ст. 175  Цивільного процесуального кодексу України 2004  року. 

Рішення Конституційного Суду України (справа про досудове врегулювання спорів) м. Київ, 9липня 2002 року СправаN1-2/2002N15-рп/2002.:  Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Встановлення законом обов'язкового досудового врегулювання спору обмежує можливість реалізації права на судовий захист.