29.08.2013
Нардепи пропонують більш чітко прописати в КПК перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги.
Народні депутати Валерій Головко та Арсен Аваков внесли у парламент законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо підтвердження повноважень захисника) № 3131.
24.09.2013
27 вересня в місті Біла Церква відбудеться науково-практична конференція, присвячена актуальним питанням кримінального процесу.
Захід відбудеться за сприяння ради адвокатів Київської області та кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області, повідомили "ЗіБ" у прес-службі ради адвокатів.
Учасники конференції обговорять питання співвідношення процесуальних можливостей сторін обвинувачення та захисту, практичні моменти укладання та реалізації угод про невинуватість, забезпечення належного застосування запобіжних заходів, визначення допустимості тих чи інших доказів тощо.
Серед учасників заходу – представники судової влади (голова Білоцерківського міськрайонного суду Володимир Санін, голова Васильківського міськрайонного суду Віктор Степаненко, суддя Апеляційного суду Київської області Анатолій Орел), адвокати Київської області, представники органів прокуратури та інших державних установ.
01.10.2013 16:33
Національна асоціація адвокатів України вітає доповнення переліку професійних прав адвоката, запропоновані проектом нового Закону про прокуратуру, підготовленим в Адміністрації Президента України.
По це "Закону і Бізнесу" заявила Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова, коментуючи Перехідні положення проекту Закону України «Про прокуратуру», які містять також і пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
02.10.2013
Принцип змагальності передбачає право обвинуваченого подавати свої зауваження та заперечення, давати пояснення або відмовитись їх давати (ст.42 КПК). З тактичних міркувань можуть бути ефективними пояснення обвинуваченого після виступу кожного свідка або експерта.
Про це у статті «Favor defensionis, або «Сприяння захисту» пише авторитетний український адвокат Ярослав Зейкан. Другу частину його статті друкує газета «Закон і Бізнес»:
У коментарі до КПК за редакцією С.Міщенка наголошується: «Оскільки в обвинуваченого є право давати показання, він може скористатися цим правом у будь-який момент судового слідства незалежно від того, що раніше його допит уже проводився. Так,
обвинувачений, що вже був допитаний, може заявити про своє бажання дати показання після допиту потерпілого або свідка для того, щоб висловити свою думку з приводу їх показань. Обвинувачений, що раніше відмовився давати показання, має бути допитаний. Допит у цьому разі не має переривати іншу дію, що проводиться в цей момент. Якщо обвинувачений під час допиту, наприклад свідка, заявляє, що він хоче дати пояснення у зв’язку з обставинами, про які говорить свідок, таку можливість має бути йому надано після допиту цього свідка».
Захист повинен використовувати ці можливості. А суд повинен надавати таку можливість обвинуваченому, і це також є реалізацією принципу favor defensionis. Захисник повинен серйозно готувати свого підзахисного до таких пояснень і використовувати їх як захисний ресурс. І завжди оцінювати: підуть такі виступи на користь обвинуваченому чи зашкодять його інтересам.
03.10.2013
27 вересня 2013 року у Донецькому юридичному інституті МВС України відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Європейські стандарти кримінального судочинства».
У конференції взяла участь Голова Комітету з кримінального права та процессу Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адвокатів України», адвокат, керуючий партнер АК «Юридичні традиції» Агія Ахундова. Вона виступила з доповіддю «Реалізація принципу змагальності сторін з початку досудового розслідування до вручення особі повідомлення про підозру. Кримінальне переслідування особи без повідомлення про підозру в контексті невизначеності обсягу прав адвоката при збиранні доказів та участі адвоката в слідчих діях».
Донецький юридичний інститут МВС України повідомив, що за результатами проведеного заходу планується видання збірки матеріалів конференції.
«Адвокату доводиться працювати в різних жанрах: сьогодні — драма, завтра — комедія»
№31 (1121) 03.08—09.08.2013
ЮЛІЯ САХАРОВА
Понад 35 років правозастосовної практики, безліч успішних проектів та заслужений авторитет серед колег. Так, мова йде про Василя КИСІЛЯ. Мабуть, не знайдеться жодної людини, яка причетна до юриспруденції та не знає цього ім’я. Як слід вирішувати складні юридичні завдання та керувати творчими й амбітними особистостями? Про це й не тільки кореспондентка «ЗіБ» запитала у Василя Івановича. Спираючись на власний досвід, в інтерв’ю нашому виданню він поділився думками щодо сильних і слабких сторін нової генерації адвокатів та мистецтва «гри» останніх у судових засіданнях
Експерти запропонували свої рецепти реформування судової системи
№39 (1129) 28.09—04.10.2013
АЛІНА АЛЕКСАНДРОВА
Ліквідувати Конституційний Суд, увести інститут виборних мирових суддів, провести люстрацію — такі радикальні пропозиції щодо поліпшення системи правосуддя прозвучали на міжнародній конференції «Українське правосуддя — вимір у контексті європейських стандартів», організованій Центром політико-правових реформ за сприяння Посольства Нідерландів і Департаменту юстиції США. Проте більшість експертів вітали реформаторські ініціативи української влади.
КС погодився, що обрання суддів безстроково посилить їх незалежність
№39 (1129) 28.09—04.10.2013
ЛЕВ СЕМИШОЦЬКИЙ
Услід за позитивною оцінкою Венеціанської комісії свій висновок стосовно президентського проекту змін до Основного Закону щодо посилення гарантій незалежності суддів дав єдиний орган конституційної юрисдикції. Усі пропоновані норми він визнав такими, що можуть бути ухвалені парламентом, оскільки вони не суперечать вимогам акта найвищої юридичної сили.
Валентин Загарія: органи адвокатського самоврядування сприятимуть притягненню осіб, винних у порушенні прав адвокатів, до відповідальності.
Голова ВКДКА Валентин Загарія назвав три складові його реалізації
04.10.2013
Наявність необхідних підстав у Законі про адвокатуру, активна позиція самих адвокатів, а також сприяння органів адвокатського самоврядування у притягненні недбайливих чиновників до відповідальності – необхідні складові повноцінної реалізації права адвокатів на отримання інформації.
Такої думки з проблеми адвокатських запитів дотримується голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Валентин Загарія. Хоча законодавча база містить досить прозорий механізм забезпечення права адвоката на отримання інформації, на жаль на практиці реалізація цього права часто залишає бажати кращого.
«Прийняття Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є першим кроком до створення по-справжньому дієвого механізму реалізації права адвоката на отримання інформації, - вважає він. - Водночас адвокати мають активніше відстоювати своє право на отримання інформації під час надання правової допомоги клієнту. В свою чергу, уповноважені органи адвокатського самоврядування сприятимуть притягненню винних осіб до адміністративної відповідальності. Тільки в такому разі встановлені у вказаному Законі важелі впливу забезпечать реалізацію права адвоката на отримання інформації».
Відповідно до ст.24 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатським запитом є письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Хоча законом заборонено вимагати від адвоката подання інших документів разом з адвокатським запитом, утім, при отриманні адвокатського запиту адресати зазвичай вимагають копію договору про надання правової допомоги, часто порушують терміни надання відповіді або ігнорують запит взагалі.
Неправомірну відмову у наданні інформації необхідно оскаржувати в судовому порядку. Офіційний сайт ВКДКА наводить приклади судових рішень, в яких був встановлений факт порушення посадовими особами підприємств, установ права адвоката на отримання інформації за адвокатським запитом і накладено штрафи.
04.10.2013 09:35
Асоціація правників України сьогодні вдруге зібрала під одним дахом практикуючих юристів, адвокатів та суддів задля обміну актуальною інформацією та налагодження діалогу між учасниками процесу.
У Києві розпочався ІI Судовий форум.
Під час заходу заплановане обговорення вельми широкого кола питань, зокрема, щодо стану правового регулювання та здійснення правосуддя в Україні, проблем впровадження електронного суду.
Значну увагу буде приділено кримінальному процесу: практиці застосування нового КПК, зокрема, негласним слідчим діям, та практиці застосування рішень Європейського суду з прав людини.
Також планується розглянути особливостям розгляду
окремих категорій справ та виконання судових рішень.
Серед доповідачів - судді Верховного Суду України Ігор Самсін та Микола Гусак, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.
Із програмою заходу можна ознайомитися тут.
04.10.2013
Рішення про скасування системи прокурорського слідства прийнято на законодавчому рівні і питання його втілення у життя є справою часу. До цього моменту наше завдання – привести слідчий апарат органів прокуратури у відповідність до вимог нового КПК.
Про це йшлося на останньому засіданні колегії Генеральної прокуратури України, яке відбулося 3 жовтня під головуванням Генерального прокурора Віктора Пшонки, повідомляє видання «Закон і Бізнес».
Під час колегії обговорювалося питання реформування слідчих і наглядових підрозділів в органах прокуратури.
За словами Генерального прокурора України Віктора Пшонки, ключовою подією, яка позбавить прокуратуру слідчих повноважень, має стати формування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.
«З прийняттям Кримінального процесуального кодексу визначено чіткі часові межі остаточної реформи слідства в прокуратурі – не більше п’яти років з дня набуття ним чинності. До того часу прокуратура продовжуватиме виконувати свою функцію. Однак зараз мене турбує дещо інша проблема – ефективність прокурорського слідства і відповідність його системи кримінальному процесуальному законодавству», - сказав В.Пшонка.
За його словами, на сучасному етапі розвитку кримінальної юстиції прокурорсько-слідчі підрозділи потребують комплексного реформування.
«Відбулося засідання колегії Генеральної прокуратури, на якій обговорено питання реформування слідчих підрозділів центрального апарату. Прийнято рішення про ліквідацію Головного
слідчого управління та створення на його базі Головного управління наглядової діяльності у кримінальних провадженнях слідчих органів прокуратури. Крім того, утворено управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Генеральної прокуратури України. Також реорганізовано Головне управління з розслідування особливо важливих справ та створено Головне слідче управління», - повідомив Генеральний прокурор.
Підводячи підсумки засідання колегії з питань реформування слідчих і наглядових підрозділів в органах прокуратури, Віктор Пшонка зазначив про те, що органи прокуратури ступили на шлях реформ та глибокої модернізації.
Запропонована колегією Генеральної прокуратури структура оптимізації слідчо-наглядових органів була підтримана прокурорами обласного рівня. Таким чином, апарати обласних прокуратур також розпочинають реформування.