flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Приморський районний суд м. Одеси
Територіальну підсудність кримінальних проваджень змінено на Печерський районний суд міста Києва

Практика застосування нового КПК

19 вересня 2013, 16:51

Правозахиники оприлюднили статистику по українським СІЗО

29.08.2013

ГАЛИНА СТАДНИК

По завершенні І півріччя 2013 року в місцях позбавлення волі перебувало трохи більше 136 тис. осіб, що на 10,4% менше, ніж у минулому році.

Таку статистику оприлюднила правозахисна організація «Донецький меморіал» з посиланням на дані Державної пенітенціарної служби. Після набрання чинності новим КПК кількість в’язнів у виправних закладах зменшилася на 3,5%, а осіб, які утримуються у слідчих ізоляторах стало менше майже на чверть. Крім того, зберігається тенденція до зменшення кількості засуджених підлітків. Із 2005 року неповнолітніх в’язнів поменшало втричі — до 1,1 тис. осіб.

Зменшення кількості осіб, які утримуються у слідчих ізоляторах, — це заслуга нового кодексу, переконаний

представник Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. Суди дедалі частіше призначають альтернативні види запобіжного заходу, які не пов’язані з позбавленням волі: грошову заставу, особисте зобов’язання чи домашній арешт, уточнює А.Діденко, коментуючи статистичні дані. «Попри позитивну тенденцію ізолятори і досі залишаються перевантаженими», — наголошує правозахисник. Незмінно гострою залишається також проблема щодо умов утримання в СІЗО. На його думку, умови в ізоляторах значно гірші, ніж у в’язницях.

Позитиви від впровадження нового кодексу зауважує і директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур: почала працювати система надання безкоштовної юридичної допомоги, менше осіб утримують під вартою. А отже, як зазначає Т.Мазур, зменшуються ризики застосування неправомірних дій щодо затриманих.

Обережніше з вартою

Керівники судів відзначили позитивні моменти нового КПК, але при цьому не забули й про проблемні аспекти його застосування.

Керівники судів обговорили проблеми застосування КПК

Газета Закон і Бізнес №35 (1125) 31.08—06.09.2013

На черговій робочій нараді, проведеній у ВСС, керівники останнього та апеляційних судів України обговорили питання практичного застосування положень Кримінального процесуального кодексу, зокрема щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і подовження строків тримання під вартою.

Новий КПК не поступається європейським законам – Оніщук

03.09.2013 1

З точки зору своєї нормативності та принципів, новий Кримінальний процесуальний кодекс не поступається сучасним зразкам кримінально-процесуального законодавства європейських країн.

На цьому наголосив у інтерв’ю виданню "Вероятно" екс-міністр юстиції, член Конституційної Асамблеї Микола Оніщук.

Заради конструктиву

У ВСС запевняють, що готові до міжнародної співпраці.

Рада Європи та ВСС проведуть відеоконференцію щодо новел КПК

Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013

Нещодавно у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ відбулася зустріч із головою Офісу Ради Європи в Україні Владимиром Ристовським. Під час обговорення результатів співпраці учасники зустрічі окреслили коло першочергових завдань.

Жорсткі вимоги до слідчих дій

Відсутність бодай одного з реквізитів, передбачених КПК, унеможливлює задоволення клопотань

Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013

Суворе дотримання слідчими суддями вимог Кримінального процесуального кодексу убезпечує громадян від неправомірного втручання у своє приватне життя. На цьому наголошувалося під час наради за участю голів столичних районних судів, яка відбулася в Апеляційному суді м.Києва.

Кожна шоста кримінальна справа завершується примиренням

10.09.2013

Сьогодні в Україні кожне шосте кримінальне провадження направляється до суду з угодою про примирення.

Про це повідомив Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, виступаючи з доповіддю на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів у Москві.

З новим КПК прокурори менше оскаржують судові рішення

09.09.2013

Завдяки положенням нового нового Кримінального процесуального кодексу поточному році в апеляційному порядку прокурорами оскаржено в 5 разів менше судових рішень у кримінальних провадженнях, ніж торік за законодавством 1960 року.

Про це повідомив Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, виступаючи з доповіддю на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів (МАП) у Москві.

Виправдання обвинувачення

 Віктор ПШОНКА: «Сьогодні кожне шосте кримінальне провадження направляється до суду з угодою про примирення»

Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013

АНТОН ПРЯНИКОВ

Змагальність процесу й надання додаткових можливостей стороні захисту сприяли формуванню більш принципової позиції судових органів, заявив на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів Генпрокурор України Віктор Пшонка. В результаті кількість винесених виправдувальних вироків зросла в 4 рази. До того ж у цьому році прокурори в апеляційному порядку оскаржили в 5 разів менше судових рішень у кримінальних провадженнях, ніж торік за процесуальним законодавством 1960 р.

Запобіжна практика

Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013

В Апеляційному суді Вінницької області проведено нараду з головами місцевих судів з питань практичного застосування положень нового Кримінального процесуального кодексу. Захід провів голова суду Петро Кучевський.

Судді перестали боятися виправдовувати - голова РСУ

11.09.2013

З новим Кримінальним процесуальним кодексом України виправдувальних вироків стало вчетверо більше, а судді перестали боятися виправдовувати обвинувачених.

Після набрання чинності нового КПК кількість винесених судами виправдувальних вироків виросло з 110 у минулому році (0,17 % від усіх рішень) до 431. Як повідомляє Віктор Андрєєв (Вести) , який аналізував Єдиний реєстр судових рішень , найчастіше виправдовують, коли справа стосується побутових бійок і дрібних чвар. Правда, буває, що на волю з зали суду виходять і ті, кого звинувачували у вбивствах.

Про причини зростання числа виправдувальних вироків розповів глава Ради суддів України, суддя Верховного Суду Василь Онопенко.