29.08.2013
ГАЛИНА СТАДНИК
По завершенні І півріччя 2013 року в місцях позбавлення волі перебувало трохи більше 136 тис. осіб, що на 10,4% менше, ніж у минулому році.
Таку статистику оприлюднила правозахисна організація «Донецький меморіал» з посиланням на дані Державної пенітенціарної служби. Після набрання чинності новим КПК кількість в’язнів у виправних закладах зменшилася на 3,5%, а осіб, які утримуються у слідчих ізоляторах стало менше майже на чверть. Крім того, зберігається тенденція до зменшення кількості засуджених підлітків. Із 2005 року неповнолітніх в’язнів поменшало втричі — до 1,1 тис. осіб.
Зменшення кількості осіб, які утримуються у слідчих ізоляторах, — це заслуга нового кодексу, переконаний
представник Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. Суди дедалі частіше призначають альтернативні види запобіжного заходу, які не пов’язані з позбавленням волі: грошову заставу, особисте зобов’язання чи домашній арешт, уточнює А.Діденко, коментуючи статистичні дані. «Попри позитивну тенденцію ізолятори і досі залишаються перевантаженими», — наголошує правозахисник. Незмінно гострою залишається також проблема щодо умов утримання в СІЗО. На його думку, умови в ізоляторах значно гірші, ніж у в’язницях.
Позитиви від впровадження нового кодексу зауважує і директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур: почала працювати система надання безкоштовної юридичної допомоги, менше осіб утримують під вартою. А отже, як зазначає Т.Мазур, зменшуються ризики застосування неправомірних дій щодо затриманих.
Керівники судів відзначили позитивні моменти нового КПК, але при цьому не забули й про проблемні аспекти його застосування.
Керівники судів обговорили проблеми застосування КПК
Газета Закон і Бізнес №35 (1125) 31.08—06.09.2013
На черговій робочій нараді, проведеній у ВСС, керівники останнього та апеляційних судів України обговорили питання практичного застосування положень Кримінального процесуального кодексу, зокрема щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і подовження строків тримання під вартою.
03.09.2013 1
З точки зору своєї нормативності та принципів, новий Кримінальний процесуальний кодекс не поступається сучасним зразкам кримінально-процесуального законодавства європейських країн.
На цьому наголосив у інтерв’ю виданню "Вероятно" екс-міністр юстиції, член Конституційної Асамблеї Микола Оніщук.
У ВСС запевняють, що готові до міжнародної співпраці.
Рада Європи та ВСС проведуть відеоконференцію щодо новел КПК
Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013
Нещодавно у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ відбулася зустріч із головою Офісу Ради Європи в Україні Владимиром Ристовським. Під час обговорення результатів співпраці учасники зустрічі окреслили коло першочергових завдань.
Відсутність бодай одного з реквізитів, передбачених КПК, унеможливлює задоволення клопотань
Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013
Суворе дотримання слідчими суддями вимог Кримінального процесуального кодексу убезпечує громадян від неправомірного втручання у своє приватне життя. На цьому наголошувалося під час наради за участю голів столичних районних судів, яка відбулася в Апеляційному суді м.Києва.
10.09.2013
Сьогодні в Україні кожне шосте кримінальне провадження направляється до суду з угодою про примирення.
Про це повідомив Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, виступаючи з доповіддю на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів у Москві.
09.09.2013
Завдяки положенням нового нового Кримінального процесуального кодексу поточному році в апеляційному порядку прокурорами оскаржено в 5 разів менше судових рішень у кримінальних провадженнях, ніж торік за законодавством 1960 року.
Про це повідомив Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, виступаючи з доповіддю на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів (МАП) у Москві.
Віктор ПШОНКА: «Сьогодні кожне шосте кримінальне провадження направляється до суду з угодою про примирення»
Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013
АНТОН ПРЯНИКОВ
Змагальність процесу й надання додаткових можливостей стороні захисту сприяли формуванню більш принципової позиції судових органів, заявив на Всесвітній щорічній конференції Міжнародної асоціації прокурорів Генпрокурор України Віктор Пшонка. В результаті кількість винесених виправдувальних вироків зросла в 4 рази. До того ж у цьому році прокурори в апеляційному порядку оскаржили в 5 разів менше судових рішень у кримінальних провадженнях, ніж торік за процесуальним законодавством 1960 р.
Газета Закон і Бізнес №37 (1127) 14.09—20.09.2013
В Апеляційному суді Вінницької області проведено нараду з головами місцевих судів з питань практичного застосування положень нового Кримінального процесуального кодексу. Захід провів голова суду Петро Кучевський.
11.09.2013
З новим Кримінальним процесуальним кодексом України виправдувальних вироків стало вчетверо більше, а судді перестали боятися виправдовувати обвинувачених.
Після набрання чинності нового КПК кількість винесених судами виправдувальних вироків виросло з 110 у минулому році (0,17 % від усіх рішень) до 431. Як повідомляє Віктор Андрєєв (Вести) , який аналізував Єдиний реєстр судових рішень , найчастіше виправдовують, коли справа стосується побутових бійок і дрібних чвар. Правда, буває, що на волю з зали суду виходять і ті, кого звинувачували у вбивствах.
Про причини зростання числа виправдувальних вироків розповів глава Ради суддів України, суддя Верховного Суду Василь Онопенко.