Первомайським районним судом Автономної Республіки Крим запроваджений досвід Апеляційного суду Івано-Франковської області, як пілотного суду в рамках проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні», за підтримки Канадського агентства міжнародного розвитку.
Проведеною за ініціативою суду 7 серпня 2013 року оперативною нарадою з питань здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх, за участтю голови суду, прокурора району, ювенального прокурора, начальника слідчого відділу, спеціально уповноваженого слідчого, начальника служби у справах дітей РДА, кримінальної міліції у справах дітей, погоджена «Інструкція про порядок складання звіту про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх» службою у справах дітей разом з кримінальною міліцією у справах дітей, який долучається до матеріалів кримінального провадження. Інструкція затверджена розпорядженням голови Первомайської Райдержадміністрації № 349-р від 16.09.2013 року (додаються).і данні звіту враховуються судом при розгляді кримінальних проваджень щодо неповнолітніх.
УКРАИНА ПЕРВОМАЙСКАЯ РАЙОННАЯ
ГОСУДАРСТВЕННАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ
АВТОНОМНОЙ РЕСПУБЛИКИ КРЫМ
16.09.2013 п. Первомайское № 349-р
Об утверждении инструкции о порядке составления заключения о несовершеннолетнем, подозреваемом в совершении преступления на территории Первомайского района
Руководствуясь ст.6 Закона Украины «О местных государственных администрациях», на основании Совместного указания Министерства образования и науки, молодежи и спорта Автономной Республики Крым от 03.07.2013 года № 01-15\2192, Главного Управления Министерства внутренних дел в Автономной Республике Крым от 02.07.2013 года № 7\3995, Прокуратуры Автономной Республики Крым от 25.06.2013 года № 147, Управления Государственной пенитенциарной службы в Автономной Республике Крым и г. Севастополе от 27.06.2013 года № 11\1-4210 « Об усовершенствовании взаимодействия при установлении обстоятельств в уголовных производствах в отношении несовершеннолетних и устранении причин и условий, способствующих совершению ими уголовных преступлений»
1. Утвердить инструкцию о порядке составления заключения о несовершеннолетнем, подозреваемом в совершении преступления \ приложение №-1\
2. Начальнику службы по делам детей Первомайской райгосадминистрации
\ Кочневу В.ВА совместно с криминальной милицией по делам детей Первомайского РО ГУ МВД Украины в АР Крым и Первомайским районым ЦСССДМ проводить проверку условий проживания, обучения и развития несовершеннолетнего, который подозревается в совершении преступления, выяснять причины и условия совершения преступления несовершеннолетним. Своевременно направлять заключения в следственные органы о несовершеннолетнем, который совершил преступления.
3. Директору Первомайского ЦСССДМ \ Ханиой О.ВА своевременно решать вопрос о социальном сопровождения несовершеннолетнего, который подозревается в совершеннии преступления. Применять реальные меры по устранению причин и условий совершения преступления несовершеннолетним.
4. Контроль за выполнением данного распоряжения возложить на заместителя председателя райгосадминистрации Сайитаблаева Р.А.
Председатель Первомайской
районной государственной администрации
Інструкція про порядок складання звіту про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх
З урахуванням Мінімальних стандартних правил Організації Об'єднаних Націй у відношенні заходів, не пов'язаних з тюремним ув'язненням (Токійські правила, 1990 р.), Мінімальних стандартних правил Організації Об'єднаних Націй щодо відправлення правосуддя стосовно неповнолітніх (Пекінські правила, 1985 р.), Кримінального процесуального кодексу України від 13.04.2012 (КПК), Закону України від 24.01.1995 № 20/95-ВР «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» ця Інструкція визначає порядок складання звіту про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх (далі - Звіт) з метою з’ясування обставин, що підлягають встановленню у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх та усуненні причин і умов, що сприяли вчиненню ними кримінальних правопорушень та організації належної взаємодії органів державної системи профілактики з іншими органами з цього питання.
І. Загальні положення
1. З метою дотримання вимог статей 485, 487 КПК та надання слідчому, уповноваженого на здійснення досудових розслідувань щодо неповнолітніх, об’єктивної інформації про особу неповнолітнього складається Звіт, з врахуванням якого суд у кримінальному
провадженні щодо неповнолітнього зможе винести рішення, що буде відповідати найкращим інтересам неповнолітнього.
II. Порядок отримання вимоги про складання Звіту
3. Підставою для початку складання Звіту про особу неповнолітнього є надходження до районної кримінальної міліцій у справах дітей і служби у справах дітей райдержадміністрації повідомлення від слідчого, уповноваженого на здійснення досудових розслідувань щодо неповнолітніх, повідомлень про кримінальні правопорушення, які скоїли неповнолітні.
III. Обсяг інформації, що наводиться у Звіті
3. Відповідно до вимог статей 485, 487 КПК Звіт має містити наступну інформацію:
3.1. дані про кримінальне провадження, стаття Кримінального кодексу, за якою обвинувачується неповнолітній (номер кримінального провадження, внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, дата), які надаються слідчим у повідомленні.
3.2. дані про виконавців (прізвище, ім'я, по батькові, посада працівника служби у справах дітей, кримінальної міліції у справах дітей, які склали Звіт, а також відомості про начальника служби у справах дітей, який затвердив Звіт);
3.3. загальні відомості про особу неповнолітнього обвинуваченого (прізвище, ім'я, по-батькові, стать, дата народження, інформація про батьків, осіб з якими проживає, їх контактні дані та сімейний стан);
3.4. про джерела інформації, що використовуються при складанні Звіту (неповнолітня особа, сім’я, опікун, школа, соціальні служби, кримінальна міліція у справах дітей тощо), в тому числі із зазначенням будь-якої важливої інформації, яку ще необхідно отримати, а також причин, з яких певна інформація не була отримана;
3.5. дані про стан здоров’я і рівень розвитку неповнолітнього, дані про інші соціально-психологічні риси неповнолітнього, розумову відсталість неповнолітнього. Для цього виконавцями звіту проводиться і долучається до звіту медичне обстеження неповнолітнього, проведеного невідкладно центральної районною лікарнею, згідно Інструкції про медичне обстеження дітей і підлітків, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я та Міністерства освіти України від 5 травня 1997 р. N 137/131.
3.6. дані про ставлення неповнолітнього до діяння, в якому обвинувачується неповнолітній;
3.7. дані про умови життя та виховання неповнолітнього, що містять інформацію: а) про стосунки в сім’ї: склад сім’ї неповнолітнього, обстановку в ній, взаємини між дорослими членами сім’ї та дорослими і дітьми, ставлення батьків до виховання неповнолітнього, форми контролю за його поведінкою, морально-побутові умови в сім’ї; б) обстановку в школі чи іншому навчальному закладі, чи на виробництві, де навчається або працює неповнолітній, його ставлення до навчання чи роботи, взаємини з вихователями, учителями, успішність у навчанні, поведінка; в) зв’язки і поведінку неповнолітнього поза домом, навчальним закладом та роботою; г) взаємини з однолітками;
3.8. У заключній частині Звіту наводиться інформація про особисті плани неповнолітнього, наявність потреб у наданні соціальних послуг, а також зазначаються рекомендації з приводу застосування найбільш доцільних заходів щодо неповнолітнього обвинуваченого з метою його перевиховання.
ІV. Порядок складання Звіту
4. Виконавці Звіту, яких з отриманням повідомлення слідчого визначають начальник кримінальної міліції у справах дітей і начальник служби у справах дітей, після отримання повідомлення слідчого з’ясовують інформацію про особу неповнолітнього, необхідну для складання Звіту, зазначену в пункті 3 цієї Інструкції. В залежності від складності кримінального провадження, строків досудового розслідування, складання Звіту виконується у строки, вказані слідчим у повідомленні, якій надається слідчому для залучення до матеріалів кримінального провадження.
5. Для з’ясування інформації про особу неповнолітнього і складення Звіту виконавці:
5.1. відповідно до статті 4 Закону України від 24 січня 1995 року N 20/95-ВР «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», запрошують для бесіди неповнолітню особу, батьків або опікунів, піклувальників, представників адміністрації навчальних закладів або роботодавця з метою з’ясування причин та умов, які призвели до вчинення правопорушення неповнолітньою особою. За результатами бесід із зазначеними особами, складається протокол бесіди. Неповнолітня особа, батьки або опікун, піклувальник, представник адміністрації навчальних закладів або роботодавець своїм підписом підтверджують правильність інформації, зазначеної у протоколі.
2.2. звертаються до відповідних органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, які можуть надати інформацію про особу неповнолітнього.
6. Звіт складається у порядку, що відповідає найкращим інтересам неповнолітнього та найменше порушує звичайний уклад (розпорядок) життя неповнолітнього, відповідає його віковим та психологічним особливостям, при цьому керуються наступними принципами:
a) об’єктивності і неупередженості;
б) конфіденційності;
в) недискримінації.
7. Звіт складається на основі проведених бесід та отриманої інформації про особу неповнолітнього та викладається в короткій, описовій формі, уникаючи при цьому мовних конструкцій, що можуть ускладнювати розуміння змісту Звіту.
8.. Звіт, складений на підставі отриманих даних, підписують виконавці із зазначенням прізвища, імені, по-батькові та посади, та затверджується начальником районної служби у справах дітей.
IV. Участь представника служби у справах дітей у судовому розгляді
9. Працівник служби у справах дітей бере участь у судовому розгляді за участю неповнолітнього обвинуваченого на підставі судового виклику та користується процесуальними правами, передбаченими ч. 2 ст. 496 КПК: правом заявляти клопотання, ставити запитання неповнолітньому обвинуваченому, його законному представнику, потерпілому, свідкам, експерту і спеціалісту, висловлювати свою думку з приводу найбільш доцільних заходів щодо обвинуваченого з метою його перевиховання.
10. Працівник служби у справах дітей при висловленні думки з приводу найбільш доцільних заходів щодо обвинуваченого з метою його перевиховання керується інформацію, викладеної в Звіті.
Додаток
до Інструкції про порядок складання звіту про неповнолітнього обвинуваченого у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх
Затверджую
Начальник служби у справах дітей РДА
________________________________
________________________________
|
«__»_________ 20__р.
|
Звіт про неповнолітнього обвинуваченого
у кримінальному провадженні щодо неповнолітнього
Номер і дата провадження _____________________________________________________________
Стаття Кримінального кодексу, за якою обвинувачується неповнолітній
________________________________________________________КК України
(складений відповідно до вимог статей 485, 487 Кримінального процесуального кодексу України)
Конфіденційно
ЧАСТИНА I. Загальна інформація про неповнолітнього.
Відомості про особу неповнолітнього
Прізвище____________________________
Ім’я ____________________________ __
По батькові ____________________________
Стать: Чоловіча/Жіноча Дата народження «___»_______ __________р.
Інформація про батьків
Мати/ПІБ/: ____________________________ ______
Місце проживання: _____________________________
Телефон: ____________________________ ______
Батько/ПІБ /: ____________________________
Місце проживання: _____________________________
Телефон: ____________________________ ______
Проживає з
ПІБ: ____________________________ _ ______
Місце проживання: _____________________ ______
Телефон: ____________________________ ______
Сімейний стан батьків (одружені, розлучені, одиноки, інше):
Інформацію для звіту отримано (зазначити джерела)
Зазначите яку ще важливу інформацію необхідно отримати, а також причини з яких певна інформація не була отримана.
Стан здоров’я і рівень розвитку неповнолітнього
Зазначити наявні відомості про стан здоров’я неповнолітнього, належність до категорії людей з обмеженими можливостями/людей з інвалідністю; наявні відомості про рівень розвитку неповнолітнього, наявні можливі порушення, затримки або відхилення від нормального для його віку рівня розвитку.
Інші соціально-психологічні риси неповнолітнього
Зазначите відомості про інші соціально-психологічні риси неповнолітнього, які стали Вам відомі.
Дані про розумову відсталість неповнолітнього
Зазначите чи є дані про розумову відсталість неповнолітнього, очевидні ознаки розладів психіки та поведінки неповнолітнього.
ЧАСТИНА II. Ставлення неповнолітнього до діяння, в якому він обвинувачується.
Описати ставлення неповнолітньої особи до діяння, в якому обвинувачується (чи вона серйозність скоєного, чи вважає, що деякі асоціальні типи поведінки є прийнятними, чи шкодує про свої дії та готова нести відповідальність за них).
Чи залежить оцінка ситуації неповнолітнім від впливу з боку дорослих підбурювачів і який ступінь цієї залежності?
ЧАСТИНА ІII. Умови життя та виховання неповнолітнього. Стосунки у сім’ї.
Надати короткий опис складу сім’ї неповнолітнього, обстановки в ній, взаємин між дорослими членами сім’ї та дорослими і дітьми, ставлення батьків до виховання неповнолітнього, форми контролю за його поведінкою, морально-побутових умов сім’ї.
Обстановка в навчальному закладі чи на виробництві
Надати інформацію про освіту, історію працевлаштування та можливі доходи неповнолітнього. Опишіть обстановку в школі чи іншому навчальному закладі або на виробництві; ставлення неповнолітнього до навчання/роботи; окресліть його взаємини з вихователями, учителями, однолітками, успішність у навчанні, поведінку тощо.
Зв’язки і поведінка неповнолітнього поза домом, навчальним закладом чи роботою
Зазначите яким чином неповнолітній проводить вільний час, які його інтереси, до яких видів діяльності він залучений.
Взаємини з однолітками
Зазначите коло спілкування неповнолітнього, наявність/відсутність друзів з соціальною та асоціальною поведінкою та їхній потенційний вплив на неповнолітнього; схильність неповнолітнього проводити час наодинці, аніж у колі однолітків.
Особисті плани неповнолітнього
Окреслити висловлені неповнолітнім щодо зміни своєї поведінки, його виправлення, бажання та спроможності відшкодувати спричинену шкоду.
ЧАСТИНА ІV. Потреба у наданні соціальних послуг.
Зазначити інформацію щодо доцільності соціального інспектування сім’ї неповнолітнього і необхідності взяття під соціальний супровід.
ЧАСТИНА V. Найбільш доцільні заходи щодо неповнолітнього з метою перевиховання
Зазначити думку щодо застосування найбільш доцільних заходів щодо неповнолітнього з метою його перевиховання.
Додаткові коментарі:
Підготовлено
ПІБ:
Посада: Підпис:
ПІБ:
Посада: Підпис:
Дата: