flag Судова влада України

історична довідка

 

Історична довідка

Первомайського районного суду

Автономної  Республіки Крим

45 років

 

«Без минулого немає майбутнього»

 

З історії Криму:

Це сплетіння Сходу і Заходу, історія греків і Золотої Орди, татар і запоріжців, церкви перших християн і мечетей.

1441 рік — утворення незалежного Кримського Ханства.

1783 — Крим включений в склад Російської імперії.

Постановою ВЦИК і СИК від 18 жовтня 1921 року — утворена Автономна Кримська Радянська  Соціалістична Республіка в складі РРФСР.

30 червня 1945 року Указом Президії Верховної Ради РРФСР Кримська АССР була перетворена в Кримську область у складі РРФСР.

19 лютого 1954 року був прийнятий указ Президії Верховної Ради СРСР "Про передачу Кримської області з складу РРФСР до складу УРСР". Передача була приурочена до святкування 300-річчя Переяславської Ради.

Після проголошення акту про незалежність України 30 серпня 1991 року Кримська область ввійшла до складу незалежної України, і відновлена Кримська автономія.

12 лютого 1991 року — за наслідками Всекримського референдуму (відбувся 20 січня 1991 року) Кримська область перетворена в Кримську АРСР в складі УРСР.

26 лютого 1992 року — рішенням Верховної Ради України Кримська АРСР перейменована в Автономну Республіку Крим.

Природа Криму унікальна. Цінність кримської природи визнана на державному рівні. На території Криму порядку 160 заповідних об'єктів, їх площа складає 5,8 % території Криму. Більше 50% кримських заповідників мають загальносвітову популярність. В Криму, на відносно невеликому просторі (площа Криму складає 26,2 тис.кв.км.) зосереджені різноманітні, не схожі один на одного ландшафти.

Історія Первомайського району:

починається з часів чотирьох тисячолітньої давності.   

13 жовтня 1930 року створений Фрайдорфській єврейський національний район. Половина його території займали землі нинішнього Первомайського району. 23 січня 1935 року проведено розукрупнення районів і був утворений Ларіндорфський єврейський район. В ньому проживало тоді 15 тисяч чоловік.

17 грудня 1937 року Центральний Комітет Всесоюзної Комуністичної Партії (більшовиків) прийняв постанову «Про ліквідацію національних районів і сільради», відповідно до якого всі єврейські, німецькі, фінські, корейські, болгарські і інші національні райони були розформовані або перетворені в звичайні територіальні одиниці.

14 грудня 1944 року Указом Президії Верховної Ради СРСР перейменовані населені пункти Криму. Ларіндорфський район став Первомайським. Джурчи стало селом Первомайське.

30 червня 1945 року підписаний Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про перетворення Кримської АССР в Кримську область у складі РРФСР».

21 серпня 1945 року прийнятий Указ Президії Верховної Ради РРФСР «Про перейменування сільських рад і населених пунктів Кримської області».

Відповідно до Указу по Первомайському району перейменовано 11 сільських рад: Айбарська – у Войковську, Акчорінська – в Гвардійську, Башбекська – в Авроровську, Боз-Гоз-татарська – в   Весеньевську, Джурчинську – в Первомайську, Куллар-Кипчакську – в Красноравнінську, Ларіндорфську – в Крестьяновську, Сталінштадську – в Арбузовську, Тотманську – в Каштановську, Юдендорфську – в Октябрьську, Япунджінську – у Випасновську.

Тоді ж були перейменовані і сільські ради інших районів: Аджі – Атманська – в Ровновську, Тогайлинська – в Кормовську, Еські-Алікеченська – в Алексєєвську (Новоселовській район); Кара-Найманська – в Криловську (Раздольненській район).

18 травня 1948 року прийнятий Указ Президії Верховної Ради РРФСР «Про перейменування населених пунктів Кримської області».

По Первомайському району перейменовано 42 села. Зокрема, село Айгашен було перейменовано в Абрикосовий, Токульчак – в Грішино, Найлебен – в Калініно, Кият-Струково – в Островськє, Дер-Емес – в Правду, Сари-Баш – в Таніно (а з 27 грудня 1990 року - знову в Сари-Баш), Бешуй-Ілляк – в Стахановку, Муній – в Степове, Біюк-Бузав – в Сусаніно, Фрайдорф – в Чорново.

З 42-х сіл Первомайського району 1948 року в післявоєнний час зникли з лиця землі 23 села.

15 жовтня 1959 року ухвалено рішення Кримського облвиконкому про статус села Первомайського як   селища міського типу.

30 грудня 1962 року Президія Верховної Ради УРСР прийняла Указ «Про укрупнення сільських районів Кримської області». В результаті в Криму утворилося 10 районів: Алуштінській, Бахчисарайській, Белогорській, Джанкойській, Евпаторійській, Червоногвардійський, Красноперекопській, Ленінський, Нижньогірський, Чорноморський.

Первомайський район був ліквідований. Його сільські ради ввійшли до складу трьох районів: Войковська і Гвардійська сільрада – в Красногвардійський, Кормовська і Сусанінська – в Евпаторійській, Грішинська, Калінінська, Октябрьська, Островська, Правдовська і смт.Первомайське – в Красноперекопській.

4 січня 1965 року Указом Президії Верховної Ради УРСР   були внесені зміни в адміністративне районування УРСР. По Кримській області утворені Кировській, Раздольненській, Сакській і Сімферопольський райони. Ліквідовані Алуштінській і Евпаторійській райони. В результаті Кормовськой сільрада ввійшла до складу Раздольненського району.

Указом  Президії Верховної Ради УРСР № 293 від  8 грудня 1966 року Первомайський район відновлений.

12 березня 1967 року   вийшов перший (2717-й) номер районної газети «Вперед»

27 грудня 1990 року Указом Верховної Ради Української РСР село Таніно перейменовано в село Сари-Баш.

19 липня 1991 року постановою Верховної Ради Кримської АССР Танінська сільрада перейменована в Сарибашську.

11 вересня 1991 року на 7-й сесії районної ради 21-го скликання ухвалено рішення про розукрупнення Островської сільської ради народних депутатів і   утворення Абрікосовської сільради.          

27 березня 2008 року на 14-й сесії райради ухвалено рішення про затвердження герба і прапора району і Положення про порядок їх використовування.

24 серпня 2008 року - 225-річчя селища Первомайське.

19 травня 2011 року виповнилося 224 роки з дня відвідин села Айбар (Войково) імператрицею Росії Катериною Второй. Подорож з Царського Села до Криму почалася   06 січня 1787 року. 29 січня цариця прибула до Києва, де провела 3 місяці. 22 квітня флотилія з 50 галер по Дніпру рушила на Екатерінослав (Дніпропетровськ). Далі був Херсон. 19 травня царський потяг в'їхав до Перекопу. Далі у супроводі загону озброєних татарських вершників (охорона цариці по її бажанню) подорож продовжувалася по дорозі, що пролягає через Первомайський район. 20 травня Катерина в'їхала до Бахчисарая. 22 травня – Севастополь, 26 травня – Сімферополь, 27 травня – Карасубазар (Белогорськ) і Старий Крим (Льовкополь), 28 травня – Феодосія, 31 травня царський потяг покинув Крим.

Первомайській район один з 14 районів Криму. Розташований в степу на північному заході республіки. Відстань від м. Сімферополя 97 км. Площа 1 474 км. (5,7% від загальної території республіки). За даними перепису населення 2001 року в Первомайському районі проживало 40367 чоловік. До складу Первомайського району входить 17 сільських общин (сільських і селищних рад), які об'єднують 1 селище міського типу (адміністративний центр Первомайське - населення: 9384 чіл.), 39 сіл і 2 селища.

В Первомайському районі, виходячи з природно-кліматичних умов і виробничого потенціалу, пріоритетним напрямом є розвиток аграрного сектора економіки.

Правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя

Історія ідеї прав людини бере свій початок у далекому минулому. В Х1Y- ХY111 сторіччях в Європі пануючою була християнська доктрина права, згідно якої право ділилося на  Боже, природне і людське. Під Божим розуміли право, яке встановив сам Бог, природним – право, яке витікає з самого факту народження людини, людським – створене людиною для забезпечення справедливості і порядку в суспільстві.

Норми людського права повинні були відповідати Божому і природному. Для захисту прав, що діяли в суспільстві, існував суд – мірило справедливості.

На сучасному етапі розвитку суспільства під основними правами людини розуміють гарантовану законом свободу особи, яка відповідно до досягнутого рівня еволюції людства здатна забезпечити її існування і розвиток, закріплена як міжнародний стандарт, як загальна і рівна для всіх людей.

Правосуддя удостоєно народом неповторним чином покровительки – богині Феміди: молодої красивої жінки з пов'язкою на очах, з мечем в одній руці і терезами - в іншій, що символізує неупередженість і вищу справедливість.

Вищим Законом країни закріплено:

Конституція України:

Стаття 124. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Стаття 126. Незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.

Стаття 129. Судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону.

Закон України від  07.07.2010 року № 2453-VI "Про судоустрій  і статус суддів":

визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави на засадах верховенства права, визначає систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, народного засідателя, присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування і встановлює систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів та регулює інші питання судоустрою і статусу суддів.

Стаття 2. Завдання суду

1. Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 22. Повноваження місцевого суду

1. Місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.

2. Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.

4. Місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи).

Стаття 55. Присяга судді

1. Особа, вперше призначена на посаду судді, набуває повноважень судді після складення присяги судді такого змісту:

"Я, (ім'я та прізвище), вступаючи на посаду судді, урочисто присягаю об'єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно та справедливо здійснювати правосуддя, підкоряючись лише закону та керуючись принципом верховенства права, чесно і сумлінно виконувати обов'язки судді, дотримуватися морально-етичних принципів поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді та принижують авторитет судової влади".

2. Суддя складає присягу під час урочистої церемонії у присутності Президента України. Текст присяги підписується суддею і зберігається в його особовій справі.

Стаття 24. Голова місцевого суду

1. Голова місцевого суду:

1) представляє суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами;

3) контролює ефективність діяльності апарату суду;

4) видає на підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади відповідний наказ;

6) забезпечує виконання рішень зборів суддів місцевого суду;

7) контролює ведення в суді судової статистики, дбає про інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;

8) забезпечує виконання вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду;

9) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Стаття 115. Збори суддів

1. Збори суддів – це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань.

2. Збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду.

3. Збори суддів місцевих та апеляційних судів скликаються у міру потреби, але не рідше одного разу на три місяці.

4. Збори суддів є повноважними, якщо на них присутні більше половини від загальної кількості суддів даного суду. На збори суддів можуть запрошуватися працівники апарату суду, інші особи. У голосуванні беруть участь лише судді цього суду.

5. Збори суддів місцевих та апеляційних судів:

1) обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, які є обов’язковими для суддів та працівників даного суду;

2) визначають спеціалізацію суддів з розгляду конкретних категорій справ відповідної судової юрисдикції за пропозицією голови суду;

3) заслуховують звіти суддів, які обіймають адміністративні посади в даному суді, та керівника апарату суду;

4) подають відповідній раді суддів пропозиції щодо делегатів на конференцію суддів;

5) здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом.

6. Збори суддів можуть звертатися з пропозиціями щодо питань діяльності суду до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов’язані розглянути ці пропозиції і дати відповідь по суті.

7. Збори суддів можуть обговорювати питання щодо практики застосування законодавства, розробляти відповідні пропозиції щодо вдосконалення такої практики та законодавства, вносити свої пропозиції на розгляд вищого спеціалізованого суду та Верховного Суду України.

Стаття 149. Апарат суду

1. Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.

2. Керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, інформує збори суддів про свою діяльність. Збори суддів можуть висловити недовіру керівнику апарату суду, що тягне за собою звільнення його з посади.

3. Керівника апарату місцевого суду, його заступника призначає на посаду та звільняє з посади начальник відповідного територіального управління Державної судової адміністрації України за поданням голови місцевого суду, а керівників апаратів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду, Верховного Суду України, їх заступників – Голова Державної судової адміністрації України за поданням голови відповідного суду.

4. Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення. Добір працівників апарату суду здійснюється на конкурсній основі.

5. Правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України «Про державну службу». Умови оплати праці, матеріально-побутового, медичного, санаторно-курортного і транспортного забезпечення працівників апарату суду визначаються на засадах, що встановлені для відповідної категорії працівників апаратів центральних та місцевих органів виконавчої влади.

6. Структура і штатна чисельність апаратів місцевих судів за погодженням з головою суду затверджуються відповідним територіальним управлінням Державної судової адміністрації України, апаратів апеляційних судів – Державною судовою адміністрацією України за погодженням із головою суду, в межах видатків на утримання відповідного суду.

Первомайський районний народний суд Кримської області:

почав роботу в  будівлі по вул. Леніна 98 в смт. Первомайське, в якому був невеликий зал, кабінет судді і канцелярія. 12 березня 1967 року в районі відбулись вибори районного народного судді  Первомайського районного народного суду, ним обраний Сорокін Віктор Павлович, 2 червня 1939 року народження, тоді ще студент 4-го курсу Харківського юридичного інституту, і по розподілу направлений в Кримський обласний суд.  Його  автобіографія: навчання, робота, армія з 1959 по 1963 роки, служив в морфлоті, з 1963 року навчання і обрання суддею. Звільнився в 1976 році і виїхав на батьківщину в м. Гусь-Хрустальний Володимировської області РФ. З 1977 по 1990 рік адвокат Гусь-Хрустальной юридичної консультації. З     1990     року     народний     суддя,    з 2002  федеральний     суддя     Гусь-Хрустального міського народного суду. В 2003 році вийшов у відставку. Почесний суддя. Нагороджений медаллю «За трудову відмінність».

13 березня 1967 року  першим його наказом був наказ про прийом не роботу секретарем суду Руденко Ніни Іванівни (нині, на жаль, покійна), другим - наказ про прийом на роботу секретарем судового засідання Іщенко Галини Яківни (нині Забара).

З 1990 року в суді введений другий склад. А Указом Президента України від 22 січня  1996 року № 76/96 в Первомайському районному суді було затверджено 3 одиниці суддів. Указом Президента України від 20 серпня 2001 року № 641/2001 «Сіть і кількісний склад суддів районних (міських) судів України» була введено ще 1 одиницю судді, таким чином, суд став 4-х складовим.  Фактично з 1990 року в суді постійно працювало тільки  два судді. Указом Президента України від 13 липня 2006 року «Про внесення змін в сіть і кількісний склад суддів в місцевих судах України» в Первомайському районному суді була скорочена одна одиниця судді.

В суді за цей період працювали і працюють також судді:

Суддя Забара Галина Яківна. Народилася 10 лютого 1949 року. В 1976 році закінчила юридичний факультет Одеського державного університету ім. Мечникова І.І. 11 квітня 1976 року, працююча в той період нотаріусом, ще студентом останнього курсу Одеського держуніверситету, вона обрана народним суддею. Працювала до березня 1980 року, до переходу на роботу заступником голови Первомайського райвиконкому. З 1984 по 1991 р.р. прокурор району. В 1991 році обрана Верховною Радою Криму народним суддею району строком на 10 років. Постановою Верховної Ради України №  2576-Ш від  21 червня 2001 року обрана суддею Первомайського районного суду довічно. Виконувала обов'язки голови суду з 10.12.2000 року. Указом Президента України № 1155/2002 від 13.12.2002 року призначена головою суду на 5-ти літній термін. Рішенням Ради Суддів України № 95 від 27.06.2008 року призначена головою суду строком на 5 років. 3.02.2004 роки отримала звання  «Заслужений юрист Автономної Республіки Крим».

Суддя Кармановська Галина Никандрівна, народилася 25 липня 1953 року. Трудову діяльність почала після закінчення школи в Первомайському рабкоопе, відділі освіти, а з 1971 року працювала в  районному народному суді секретарем судового засідання. З 1973 по 1979 р. навчання на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. 1971-1980 державний нотаріус. В травні 1980 року обрана суддею Первомайського районного народного суду і працювала до відставки суддею, головою суду. Звільнена у відставку постановою Верховної Ради України 16 листопаду 2000 року № 2112.

Суддя Михайлова Людмила Олександрівна, народилася 13 червня 1955 року. В 1981 році закінчила Пермський державний університет за спеціальністю правознавство. Указом Президента України № 165/2001 від 7 березня 2001 року призначена суддею Первомайського районного суду строком на п'ять років. Постановою Верховної Ради України №  3433 від 9 лютого 2006 року вибрана суддею  районного суду довічно.

Суддя Клімова Ганна Михайлівна, народилася 13 вересня 1972 року. Закінчила в 1998 році Донецький державний університет за спеціальністю Правознавство. Указом Президента України № 346/2008 від 14 квітня 2008 року призначена суддею Первомайського районного суду строком на п'ять років. До призначення працювала помічником судді Залізничного районного суду м. Сімферополя.

Розташування суду і організація роботи:

В 1993 році суд переїхав в іншу будівлю по вул. Жовтнева 64 в смт. Первомайське,  а 27 грудня 2005 року відзначив новосілля в будівлю по вул. Жовтнева 116а смт. Первомайське, де суд розміщується зараз. На в'їзді в смт. Первомайське біля автостанції встановлений дорожній знак, покажчик у напрямі розміщення суду сьогодні. Суд розташовується  на трьох поверхах, включаючи цокольний поверх, що використовується, загальна площа будівлі  895,3 кв. м. Є вихід з холу у внутрішній огороджений двір, де розміщені автономна котельна на природному газі, гаражі і підсобні приміщення (загальна площа 190, 2 кв. м.),  в'їзд через ворота до конвойних приміщень.

Будівля знаходиться в державній власності в особі територіального управління державної судової адміністрації України в АРК. Площа займаної земельної ділянки 2201 кв. м., у стадії оформлення  державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.

Вхід в будівлю суду для всіх вільний, через перший пост підрозділу СМ «Грифон», з  реєстрацією в журналі  за документом, що посвідчує особу. Будівля обладнана на вході вертушкою, металлодетектором, відеоспостереженням з виведенням на монітор на посту СМ «Грифон», частково охоронно-пожежною сигналізацією. На вході  є камера схову для речей відвідувачів, на стендах перша необхідна інформація для громадян, скринька для листів і пропозицій.

Є чотири зали судових засідань. Два зали для розгляду справ відносно осіб, що знаходяться під вартою, в них ізольовані  виходи з конвойних приміщень, які обладнані належним чином.

Будівля суду поділена функціонально - на публічну зону на першому і частково в цокольному поверсі, це: просторий хол, де розміщений другий пост СМ «Грифона» і входи в зали судових засідань; приймальня для громадян; кімната прокурора; канцелярія і кабінети заступника керівника апарату, головного спеціалісту з організації архівної роботи. Спілкування з працівниками канцелярії через зручно обладнане вікно. Приймальня громадян і канцелярія здійснюють прийом щодня до 16 годину. В холі в тематичних теках по видах судочинства необхідна інформація для громадян і зразки документів, бланки яких видаються учасникам процесу та декілька тек з  корисною інформацією (поради, консультації тощо на різні теми), з якою можна ознайомитися під час очікування; календар призначених справ на тиждень вперед. Біля входу в зали список призначених справ на поточний день кожним суддею.

По сходах вхід на другий поверх, вхідні двері з кодовим замком, це не публічна зона, відвідувачі сюди не допускаються. Тут розміщені, окремими блоками для кожного складу суду, кабінети суддів, помічників суддів, секретарів судового засідання, а також керівника апарату, помічника голови  і головних спеціалістів, бібліотека, обладнана кімната для прийому їжі працівниками. На кожному поверсі розміщені санітарні кімнати для працівників, окремо для відвідувачів. На другому поверсі є також гаряча вода, душова.

Кожний працівник суду має окремий робочий кабінет. У всіх кабінетах і залах судового засідання встановлені необхідні зручні меблі, деякі зроблена на замовлення (для канцелярії), кондиціонери, жалюзі. Всі судді і працівники суду мають комп'ютер, принтер, підключені до локальної мережі, мережі Інтернет, електронна пошта, Веб-сайт,  законодавчої базі «Ліга-закон», електронній базі «Документообіг суду», внутрішнього телефонного зв'язку, до якого підключені також зали судового засідання, конвойна служба, підрозділ СМ «Грифон». Всі зали судових засідань обладнані комп'ютерами з програмним забезпеченням для повної  фіксації судових процесів.

В цокольному поверсі, окрім частково публічної зони із залом судового засідання, виділена відгороджена службова зона, де розміщені архів суду, кімната для речових доказів, службові приміщення, зал психологічного розвантаження.

Організація роботи суду

Діловодство в суді ведеться відповідно до Конституції України, Закону України «Про судоустрій та статус суддів», процесуального законодавства,  Інструкції з діловодства  в місцевому загальному суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 27 червня 2006 року № 68, зареєстрованої в МЮ України 24.07.2006 № 860/12734 (з наступними змінами).

Робота всіх робітників апарату суду організована згідно посадових інструкцій і розподілених наказом керівника апарату суду обов'язків.

Уся робота направлена на максимальне забезпечення доступності громадян до правосуддя. Працівники суду завжди нададуть допомогу на прийомі, якщо це можливо, щоб людина не приходила повторно з одного і того ж питання. З 2005 року кожний працівник  суду, окрім суддів, які прийом не ведуть і зустрічаються з учасниками процесу тільки в залі засідання при розгляді справи, - мають «пейджики» з фотографією, прізвищем, ім'я, по батькові і посада, щоб громадянин знав, з ким він має спілкується.

Все можливе, що об'єктивно залежить від колективу суду,  зроблено для забезпечення розгляду практично всіх справ у встановлені процесуальні строки, своєчасне повідомлення, вручення  і видача необхідних документів. Налагоджена взаємодія з відповідними органами та службами (сільські ради, служба дільничних, паспортна райвідділу, поштові відділення, тощо).

З 2008 року в суді впроваджена і успішно працює автоматизована система документообігу, до якої підключені, мають доступ всі працівники суду і ведуть її кожний в  частині своїх посадових обов'язків. Ця система дозволяє вести все діловодство в електронному вигляді, яке забезпечує; надання фізичним та юридичним особам інформації про стан розгляду справ, в яких вони є учасниками процесу;  централізоване зберігання текстів судових рішень та інших процесуальних документів;  підготовку статистичних даних;  реєстрацію вхідної та вихідної кореспонденції, етапів її руху;  видачу судових рішень та виконавчих документів на підставі наявних у автоматизованій системі даних;

З 2011 року введений автоматичний розподіл всіх справ між суддями, який виключає будь яке втручання в розподіл справ, забезпечує  об'єктивний та неупереджений розподіл справ між суддями з додержанням принципів черговості, рівної кількості справ для кожного судді, вірогідності, з врахуванням завантаженості кожного судді, спеціалізації, а також вимог процесуального закону.

Для забезпечення збереження  архівних справ і документів в архіві суду створені відповідні умови: встановлені металеві стелажі для справ і документі, відповідно до нормативів, забезпечується належний температурний режим, освітлення. В приміщенні архіву встановлена охоронна  сигналізація і виведена на пульт охорони судової міліції „Грифон ”, забезпечується протипожежна безпека. Робота архіву, у співпраці з районним архівом, організовується і забезпечується головним спеціалістом з архівної роботи суду.

Станом на 01.01.2012  роки архів Первомайського районного суду Автономної Республіки Крим складають справи, матеріали, журнали, наряди, статистичні  картки і документи діяльності суду  за період з 1967 року по 2011  рік, по яких не закінчились строки зберігання.

В коридорі приміщення на другому поверсі розміщена галерея портретів ветеранів суду.

Це перший суддя Сорокин Віктор Павлович; перший секретар суду Руденко Ніна Іванівна; голова суду, суддя у відставці  Кармановська Галина Никандрівна; прибиральниця Федько Валентина Іванівна, на пенсії, що працювала з 1974 по 2005 роки; старший секретар суду, у відставці  Салманова Валентина Миколаївна, що працювала на різних посадах в судовій системі більше 30 років; секретар судового засідання, у відставці  Руденко Віра Георгіївна (1993-2008 роки); секретар судового засідання, помічник голови суду, у відставці  Дубина Любов Іванівна (1993-2009 роки).

В рамках заходів щодо  забезпечення відкритості, доступності громадян до правосуддя

Крім іншого, з 2011 року в суді систематично проводяться «дні відкритих дверей», у тому числі для старшокласників шкіл. Учні присутні при розгляді справ в залі засідань, при оголошенні вироку. Голова суду і керівник апарату знайомлять їх з історією суду, функцією, задачах і ролі суду.

Ці ж питання забезпечення відкритості, доступності громадян до правосуддя головою суду освітлені на заняттях з районними депутатами, головами  рад району, керівниками підприємств, що проводяться районною радою. Для всіх сільських рад району судом підготовлені інформаційні матеріали для розміщення в приміщеннях в кожній раді на спеціальному інформаційному стенді. З районною бібліотекою вирішено питання про розміщення в будівлі бібліотеки стенду, що постійно оновлюється, з інформацією, як з цих питань, так і правових консультацій.

З метою забезпечення відкритості діяльності суду, надання інформаційних послуг відповідної якості для громадян та інших органів та установ існує офіційний веб-сайт «Судова влада»  в мережі Інтернет за електронною адресою - www.court.gou.ua, де розміщена вся необхідна інформація щодо роботи суду.

Інші питання діяльності суду

Для виконання п. 7 Державної програми організаційного забезпечення діяльності судів на 2003-2005 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2003 року, наказу Державної судової адміністрації України «Про модельні суди» з метою розповсюдження передового досвіду в організації забезпечення відправлення правосуддя, упровадження нових організаційних форм здійснення правосуддя і їх удосконалення Первомайський районний суд Автономної Республіки Крим був включений до мережі модельних судів Криму (наказ Управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим від 21 січня 2004 року).  

13 жовтня 2006 року в Первомайському районному суді пройшов семінар з головами загальних місцевих судів Криму в рамках реалізації проекту «Розповсюдження позитивного досвіду Європейського суду з прав людини в практичній діяльності судів» на тему «Застосування положень Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини (щодо відкритості і доступності правосуддя) в практичній діяльності районного (міського), горрайонного суду Криму».

З прийняттям Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який  набрав чинності з 30.07.2010 року, повноваження керівника апарату суду істотно збільшені. Він здійснює і несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення діяльності суду, суддів, судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу. 20 квітня 2012 року в нашому суді територіальним управлінням державної судової адміністрації України в АРК проводився семінар-нарада з керівниками апарату судів АРК.

До 40-річчя Первомайського районного суду в суді  силами колективу був створений альбом «Історія Первомайського районного суду Автономної Республіки Крим». В цьому альбомі в документах і фотографіях відображена в хронологічному порядку частина 40-річної історії суду. В альбомі існують декілька розділів: «Відправлення правосуддя», «Працювали і працюють в суді», «Життя колективу», «Зустрічі команд КВК», «Наша зміна», «Суботники», та ін., в яких за допомогою документів і фото  показані події з життя колективу з моменту його створіння по цей час.  Його наповнення матеріалами постійно продовжується.

13 березня 2012 року в суді проведений «День відкритих дверей» до 45-річчя утворення суду. У фойє цього дня на встановленому в холі моніторі показаний для відвідувачів фільм «Нам 45-ть» про роботу суду і працівників, які тут працювали і працюють, який виготовлений профспілковою організацією суду. Також для відвідувачів, ветеранів суду і запрошених проведена офіційна частина даного заходу з освітленням організації роботи суду і задачах, які належить суду вирішувати. На ньому колектив суду від гостей заходу почув і позитивну оцінку своєї праці.

20 квітня 2013 року Територіальним управлінням державної судової адміністрації в АРК на базі нашого суду проведений семінар-навчання з керівниками апаратів суду Криму, де обговорені питання: загальні піткання організації діяльності керівників апаратів судів загальної юрисдикції – начальник ТУДСА Трошина .В., взаємодія голови і керівника апарату суду – голова суду Забара Г.Я., практика організації роботи апарату Первомайського районного суду – керівник апарату Куєвда В.Б.

З вересня  2004 року  охорону будівлі суду  і забезпечення  безпеки суддів і працівників апарату суду, пропускний режим  здійснюють працівники взводу спеціального батальйону судової міліції «Грифон».

До складу апарату суду входять висококваліфіковані  працівники, які з розумінням ставляться  до людей, яких складні життєві обставини змушують звертатися до суду. Громадяни можуть бути впевнені у тому, що ввічливі і доброзичливі працівники суду нададуть їм необхідні роз’яснення і допомогу у межах,   передбачених діючим законодавством.