1. По формі позовна заява є письмовим документом. Письмова форма вважається додержаною, якщо позовна заява викладена на папері. Вимог до формату паперу не передбачено, однак традиційним є використання формату А4. Текст може бути надрукований або написаний від руки. Колір чорнила може бути будь-яким.
2. Процесуальне законодавство не передбачає обов'язкової форми (шаблону) позовної заяви. Однак закон встановлює обов'язкові її реквізити. Від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи. Законодавство не вимагає матеріально-правового обґрунтування вимог, однак обґрунтування позову не правовими фактами може негативно вплинути на наслідки вирішення вимоги по суті.
2.1. Найменування суду залежить від того, до якої судової системи, ланки він належить. Якщо, наприклад, треба відобразити найменування районного суду, то спочатку пишуть, до якого району він відноситься, а також якого міста цей район (наприклад, Залізничний районний суд міста Львова).
2.2. Коментована стаття передбачає, що в позовній заяві обов'язково має вказуватись повне ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такий відомий. Зазначення лише ініціалів, замість імен, не відповідає вимогам закону. Найменування юридичної особи включає в себе організаційно-правову форму та назву. Щодо фізичних осіб (позивачів та відповідачів) доцільно зазначати також про їх статус як підприємців. Це пов'язано із особливостями встановлення їх зареєстрованого місця проживання
Суддя повинен вимагати, щоб у заяві були зазначені точні і докладні відомості про позивача, відповідача, їх представників. Це має значення для повідомлення осіб, які беруть участь у справі, та забезпечення їх явки у судове засідання.
2.3. Зміст позовних вимог - це певна форма захисту, яку просить позивач від суду (наприклад, встановлення права власності на земельну ділянку).
2.4. Ціна позову визначається в гривнях, оскільки відповідно до ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. N 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" саме вона є єдиним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов'язань. Саме з зазначених положень має виходити суд при заявленні вимог про проведення стягнень у іноземній валюті.
Порядок визначення ціни позову визначається ст. 80 ЦПК.
2.5. Коментована стаття вимагає вказівки в позовній заяві на фактичну підставу позову, але не вимагає посилання на норму права, що регулює дане спірне правовідношення (правова підстава позову). Однак при зверненні до суду прокурора, адвоката, юрисконсульта в їх заяві має міститися і правова підстава позову. До цього їх зобов'язує професійна етика.
Під підставами позову слід розуміти відповідно до коментованої статті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону, яку суд може змінити, якщо її дія не поширюється на дані правовідносини.
Як зазначає Пленум ВС України в постанові N 7 від 16.04.2004 р. "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" підставою для пред'явлення позову про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням земельного законодавства, є зобов'язання, що виникає внаслідок заподіяння такої шкоди організації або громадянину (п. 5).
Виклад обставин підстави позову відповідно до даного пункту коментованої статті також необхідний для визначення тотожності позову, захисту відповідача від позову, зміни позову позивачем і, найголовніше, - для визначення предмета доказування по даній справі.
Як зазначає Пленум ВС України у постанові N 2 від 12.06.2009 р. "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у позовній заяві повинні не лише міститися позовні вимоги, а й бути викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.
2.6. Потребує тлумачення така обставина, як зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування. Оскільки докази - це фактичні обставин, то в коментованій статті малися, мабуть, не докази, а засоби доказування, які ці факти підтверджують.
2.7. У позовній заяві зазначається перелік документів, що додаються до заяви. Перелік цих документів визначається позивачем. До заяви про розірвання шлюбу відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України N 11 від 21.12.2007 р. "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" додаються: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог. Якщо заява не відповідає вимогам закону, слід застосовувати правила ст. 121 ЦПК.
3. Позовна заява повинна бути підписана особою, яка її подає. Необхідність даного реквізиту пояснюється тим, що розгляд анонімних позовних заяв не допускається. Зазначення ж часу подання свідчить про пред'явлення позову в межах строків позовної давності і забезпечує своєчасний розгляд. Разом з тим, днем подання заяви до суду є не дата, написана на позовній заяві, а день її реєстрації в канцелярії суду або день відправлення заяви на адресу суду поштою.
4. В окремих випадках додаткові вимоги до змісту позовної заяви встановлюються іншими законами. В даному аспекті варто згадати постанову Пленуму ВС України N 5 від 12.04.96 р. "Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів", зокрема, п. 6. постанови зазначає, що заява про захист прав споживача має повністю відповідати вимогам ст. 119 ЦПК щодо форми й змісту позовної заяви, зокрема, містити відомості: про те, яке право споживача порушено; коли і в чому це виявилося; про способи захисту, які належить вжити суду; про розмір сум, щодо яких заявлено вимоги, з відповідними розрахунками і обґрунтуванням; про докази, що підтверджують позов. До заяви повинні бути додані необхідні документи - залежно від заявлених вимог (наприклад, договір, квитанція-замовлення, квитанція-зобов'язання, транспортна чи інша накладна, чек, касовий ордер).
У заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено дату й місце реєстрації шлюбу, мотиви його розірвання, чи є від шлюбу неповнолітні діти, при кому з батьків вони перебувають, пропозиції щодо участі подружжя в утриманні та вихованні дітей після розірвання шлюбу, чи заявляються інші вимоги, які може бути вирішено одночасно з позовом про розірвання шлюбу. До заяви додаються: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог. Якщо заява не відповідає вимогам закону, слід застосовувати правила ст. 121 ЦПК (п. 4 постанови Пленуму ВС України від 21.12.2007 р. "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу,визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя").
У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується. При недотриманні позивачем зазначених вимог настають наслідки, передбачені ст. 121 ЦПК (п. 4 постанови Пленуму ВС України N 4 від 31.03.95 р. "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди").
У справах про захист честі та гідності позовна заява має містити, зокрема, відомості про те, в який спосіб була поширена інформація, що порушує особисті немайнові права позивача (заявника), яка саме інформація поширена відповідачем (відповідачами), із зазначенням часу, способу й осіб, яким така інформація повідомлена, інші обставини, які мають юридичне значення, посилання на докази, що підтверджують кожну з таких обставин, а також зазначення способу захисту, в який позивач бажає захистити своє порушене право. Невиконання зазначених вимог зумовлює наслідки, передбачені статтею 121 ЦПК (п. 14 постанови Пленуму ВС України від 27.02.2009 р. N 1 "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи).
5. Якщо позивач звільнений від сплати судового збору, то в позовній заяві доцільно вказати на це з посиланням на конкретну норму закону, яка надає йому такі пільги. Якщо ж він не звільнений від сплати судового збору, але у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем не може його заплатити, то він повинен додати до позовної заяви клопотання про відстрочку, розстрочку або звільнення від сплати судового збору. При цьому, слід звернути увагу на те, що клопотання про відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати не можуть бути заявлені до подання позовної заяви, апеляційної чи касаційної скарги, тому в разі їх подання вони підлягають поверненню без розгляду. Суд не може за своїм розсудом відмовити у відстрочці, розстрочці сплати судового збору, відстрочці чи звільненні від сплати або зменшення оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, якщо є об'єктивні підстави для задоволення такого клопотання.
При наявності клопотання про відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати позовна заява, апеляційна чи касаційна скарга не можуть бути залишені без руху з наступним визнанням неподаними та поверненими через несплату судових витрат без вирішення заявленого клопотання. Така ухвала може бути оскаржена (п. 9 ч. 1 ст. 293 ЦПК).
Слід зазначити, що відповідно п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" державні органи, підприємства, установи, організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених чинним законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, звільнені від сплати судового збору.
Проте зазначена пільга не поширюється на самих позивачів чи їх представників, по заявленим у такій справі самостійним вимогам, а також у разі оскарження рішення, ухваленого у цій справі.
Із заяв і скарг, що подаються до суду та за дії, які він вчиняє, судовий збір сплачується за місцем знаходження відповідного суду і зараховується до місцевого бюджету.
Документи про сплату судового збору подаються суду в оригіналі. Є недопустимим надання в якості доказу сплати судового збору ксерокопії квитанції, відповідність оригіналу якої міг би завірити суддя, а також неможливо оригінал квитанції повернути платнику збору із залишенням у справі копії квитанції. Документом про оплату витрат є квитанція установи банку або відділення поштового зв'язку, які прийняли платіж, платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
У випадках виділення судом однієї або кількох із з'єднаних позовних вимог в окреме провадження судовий збір, сплачений за подання позову, не повертається і перерахунок його розміру не проводиться. По виділеній окремо справі збір повторно не сплачується.
За повторно подані позови, які раніше були залишені без розгляду, судовий збір сплачується знову на загальних підставах. При цьому, коли в зв'язку із залишенням позову без розгляду судовий збір підлягав поверненню, але не був повернутий, до повторно поданого позову може бути доданий первісний документ про сплату збору, якщо не минув рік з дня зарахування його до бюджету.
Судовий збір сплачується до подання позовної заяви до суду в розмірі залежно від ціни позову, вказаної заявником. Якщо зазначена ціна позову явно не відповідає дійсній вартості майна, що відшукується, то ціну позову і розмір судового збору має визначити суддя, постановивши про це відповідну ухвалу. Якщо на момент подання позову неможливо встановити його точну ціну, попередній розмір судового збору також визначає суддя. В такому випадку остаточна ціна позову визначається при вирішенні справи. Якщо при винесенні судом рішення загальна сума позову збільшується, судовий збір обчислюється виходячи зі збільшеної суми позову. При цьому різниця, що утворилася, підлягає стягненню з позивача або при повному задоволенні позову - з відповідача.
Як зазначено в постанові Пленуму ВС України "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" від 12.06.2009 р. N 2, визначаючи розмір судового збору, суди повинні мати на увазі, що заяви, в яких порушується питання про одночасне вирішення майнового і немайнового спорів, оплачують судовим збором за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, і ставками для вимог немайнового характеру. Відповідно до правил статті 88 ЦПК у разі визначення при відкритті провадження у справі судового збору в розмірі меншому, ніж передбачено законом, недоплачена сума стягується в дохід держави з позивача при відмові в позові, а при задоволенні позову - з відповідача.
При повному або частковому задоволенні позову майнового характеру до кількох відповідачів судові витрати, понесені позивачем, відшкодовуються ними пропорційно до розміру задоволених судом позовних вимог до кожного з відповідачів.
При пред'явлені позову та ухваленні рішення за вимогами про право спадкоємців на майно судовий збір визначається судом, виходячи із загальної вартості майна, і витрати на його оплату покладаються на кожного спадкоємця пропорційно до виділеної йому частки.
У тому разі, якщо при поданні позовної заяви не сплачено судовий збір, суддя постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків (ч. 1 ст. 121 ЦПК). Даючи позивачу вказівки щодо сплати судового збору, суддя повинен визначити його розмір, а для цього необхідно встановити норму матеріального права, яка підлягає застосуванню до конкретних правовідносин.
Позиція суду з цього питання на цій стадії цивільного процесу попередня, а в кінцевому варіанті вона буде встановлена в рішенні суду. Разом з тим, для того, щоб визначити, чи підлягає прийняттю позовна заява із відкриттям провадження у справі чи вона підлягає залишенню без руху з підстави несплати судового збору, суддя зобов'язаний встановити спірні правовідносини, що виникли між сторонами, визначити норму матеріального права, яка підлягає застосуванню у даному випадку.
6. У разі пред'явлення позову особами, які діють на захист прав, свобод та інтересів іншої особи, в заяві повинні бути зазначені правові та фактичні підстави такого звернення.
Слід мати на увазі, що згідно постанови Пленуму ВС України N 1 "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи" від 27.02.2009 р. позови про захист гідності, честі чи ділової репутації вправі пред'явити фізична особа у разі поширення про неї недостовірної інформації, яка порушує її особисті немайнові права, а також інші заінтересовані особи (зокрема, члени її сім'ї, родичі), якщо така інформація прямо чи опосередковано порушує їхні особисті немайнові права.
Відповідно до положень статті 39 ЦПК при поширенні такої недостовірної інформації стосовно малолітніх, неповнолітніх чи недієздатних осіб з відповідним позовом до суду вправі звернутися їх законні представники. Якщо поширено недостовірну інформацію про особу, яка померла, з відповідним позовом вправі звернутися члени її сім'ї, близькі родичі та інші заінтересовані особи, навівши у заяві такі обставини: характер свого зв'язку з особою, щодо якої поширено недостовірну інформацію; у який спосіб це порушило особисті немайнові права особи, яка звертається до суду.
У разі поширення недостовірної інформації, що порушує особисті немайнові права юридичної особи або її структурного підрозділу, позов вправі пред'явити орган цієї юридичної особи.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб (частина друга статті 3, стаття 45 ЦПК).
Відповідно до положень ч. 4 ст. 32 Конституції України кожен має право вимагати в судовому порядку спростування недостовірної інформації, що порочить честь і гідність членів його сім'ї.
Позов про спростування відомостей, які порочать честь і гідність неповнолітнього або особи, визнаної недієздатною, може бути пред'явлено законним представником, який не є членом їх сім'ї (батьками, усиновителями, опікунами, піклувальниками), а також прокурором у порядку ст. 45 ЦПК.
У випадках поширення відомостей, що принижують репутацію організації, остання, якщо вона є юридичною особою, має право звернутися до суду з вимогами про їх спростування, незалежно від того, якою особою (фізичною чи юридичною) поширено ці відомості.
7. Позовна заява, подана після забезпечення доказів або позову, повинна містити додатково відомості про забезпечення доказів або позову, а саме ким, щодо кого, коли і які заходи забезпечення були вжиті.
Справа щодо вимог, які підлягають розгляду в наказному провадженні, може розглядатися судом в позовному провадженні тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом. Тому, до позовної заяви, яка стосується таких вимог, мають бути додані копії ухвали про відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу або ухвали про скасування судового наказу. В іншому випадку позовна заява провертається позивачеві (п. 6 ч. 3 ст. 121 ЦПК).
Це справи, предметом яких є:
- стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати;
- компенсація витрат на проведення розшуку відповідача, боржника, дитини або транспортних засобів боржника;
- стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості;
- присудження аліментів на дитину в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов'язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб;
- повернення вартості товару неналежної якості, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили, про встановлення факту продажу товару неналежної якості, ухвалене на користь невизначеного кола споживачів.
Авторський колектив коментарю
до Цивільного процесуального кодексу України
Науково-практичний коментар
станом на 01.09.2012 р.
Всеукраїнська мережа ЛІГА:ЗАКОН
www.ligazakon.ua
До ____________________________ (найменування суду) Позивач _______________________ що проживає за адресою: _________ Номер засобу зв’язку ____________
Відповідач _____________________ (П.І.Б.) що проживає за адресою: _________ Номер засобу зв’язку ____________ |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про поновлення батьківських прав
Рішенням _______________________________________________________
(найменування суду)
від "___" ____________ 20__ р. мене було позбавлено батьківських прав стосовно моєї дитини ___________________________ ___________ року народження, яка на
(П. І. Б.)
момент пред'явлення позову проживає разом з ____________________, за адресою ______________________________________________________________________.
На даний час зникли обставини, які були підставою для позбавлення мене батьківських прав ______________________________________________________
(зазначити, що змінилося)
Це підтверджується ______________________________________________.
Вважаю, що _____________________________________________________.
Відповідно до ст. 169 Сімейного кодексу України та ст. ст. 118, 119 Цивільного процесуального кодексу України,
ПРОШУ:
1. Поновити мене у батьківських правах стосовно моєї дитини (дітей)
______________________________________________________________________.
(П. І. Б.)
2. Викликати у судове засідання свідків ______________________________
______________________________________________________________________.
(П. І. Б., місце проживання)
Додатки:
1. Копія судового рішення від "___" ____________ 20__ р.
2. Висновок органів опіки та піклування.
3. Документи, що підтверджують відсутність обставин, які були підставою для позбавлення батьківських прав.
4. Копія позовної заяви.
5. Докази сплати державного мита.
6. Докази, що підтверджують оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
____________________________________ ________________
Дата Підпис
Зразок позовної заяви складено станом на 01.01.2009 р.
До ______________________________ (найменування суду) Позивач _____________________________ (П. І. Б. особи або найменування органу, які звертаються з позовом) що проживає за адресою: _________________ (місцезнаходження: _____________________) Номер засобу зв'язку ____________________
Відповідач _____________________________, що проживає за адресою: _________________ Номер засобу зв'язку_____________________ |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про позбавлення батьківських прав
Відповідач є матір'ю (батьком) дитини _________________________________________________,
(П. І. Б.)
__________________________________________ року народження, але внаслідок наступних дій _______________________________________ (не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини) (зазначаються дії або бездіяльність батьків чи одного з них) створились умови, які шкодять інтересам дитини. Це підтверджується _______________________. Названі дії у відповідності до ст. 164 Сімейного кодексу України є підставою для позбавлення Відповідача батьківських прав щодо _________________________________________________________.
Вважаю (важаємо), що _____________________________________________________________________.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 164, 165 Сімейного кодексу України) та ст. ст. 18, 119 Цивільного процесуального кодексу України,
ПРОШУ (ПРОСИМО):
1. Позбавити громадянина(дянку) ______________________________________________________
(П. І. Б.)
батьківських прав щодо його (її) дитини ______________________________________________________.
2. Передати дитину на піклування органів опіки та піклування.
3. Визначити місце проживання дитини наступним чином _________________________________
_________________________________________________________________________________________.
4. Викликати у судове засідання свідків ________________________________________________.
5. На підставі ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України залучити Орган опіки та піклування __________________________________ до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог.
(П. І. Б., місце проживання)
Додатки:
1) Копія свідоцтва про одруження батьків дитини.
2) Копія свідоцтва про народження дитини.
3) Документи, які свідчать про наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
4) Копія позовної заяви.
5) Докази сплати судового збору.
7) ______________________________________________________________________
Дата
____________________________________ ________________
Підпис
Зразок позовної заяви складено станом на 13.12.2011 р.
До _______________________________ (найменування суду) Позивач __________________________, що проживає за адресою: ____________ Номер засобу зв'язку _______________. Відповідач ________________________, що проживає за адресою: ____________ Номер засобу зв'язку________________ |
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про відібрання малолітньої дитини
Я є матір'ю (батьком) малолітньої дитини ____________________________,
(П. І. Б.)
______________ року народження, яку на даний час без будь-яких законних підстав та без дозволу батьків утримує у себе Відповідач _____________________ ______________________________________________________________________,
(П. І. Б.)
за адресою ____________________________________________________________.
Дані обставини підтверджуються _________________________________. Перебування моєї малолітньої дитини разом з ________________ може ______________________.
Відповідно до ст. 163 Сімейного кодексу України та ст. ст. 118, 119 Цивільного процесуального кодексу України,
ПРОШУ:
1. Прийняти рішення про відібрання моєї малолітньої дитини від громадянина __________________________________________________________,
(П. І. Б.)
який незаконно утримує її.
2. Викликати у судове засіданні свідків ______________________________
______________________________________________________________________.
(П. І. Б., місце проживання)
Додатки:
1) Копія свідоцтва про народження дитини.
2) Документи, що підтверджують факт незаконного знаходження дитини у громадянина __________________________________________________________.
(П. І. Б.)
3) Копія позовної заяви.
4) Докази сплати державного мита.
5) Докази, що підтверджують оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
6) _____________________________________________________________.
____________________________________ ________________
Дата Підпис
Зразок позовної заяви складено станом на 01.01.2009 р.